Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
Jak żyć z zespołem jelita drażliwego? Rozmowa z Joanną z FODMAP po polsku

2 maja 2017

Jak żyć z zespołem jelita drażliwego? Rozmowa z Joanną z FODMAP po polsku

Z Joanną łączy mnie całkiem sporo – obie lubimy podróże, działamy na baterie słoneczne i obie sporo jeździmy na rowerze. Poza tym jest jednak coś jeszcze – obie zmagamy się z zespołem jelita drażliwego (IBS) i obie przetestowałyśmy na sobie dietę FODMAP. Joanna z sukcesem, ja niestety nie do końca, o czym pisałam tutaj.  Postanowiłam zadać Joasi parę pytań, które być może mogą Wam pomóc w Waszej walce z ZJD. 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z dietą low FODMAP?

Dietę Low FODMAP odkryłam zupełnym przypadkiem, choć na zespół jelita drażliwego choruję od kilkunastu lat. Po wielu bezowocnych próbach opanowania choroby zaniechałam leczenia, które nie przynosiło żadnej poprawy i jadłam wszystko, na co miałam ochotę. W pewną sobotę trafiłam przypadkiem z przyjaciółką na wiejski festiwal. Wszystkie te budki z goframi, lodami i kiełbaskami… Tak mocno sobie pofolgowałam, że następnego dnia czułam się wyjątkowo źle. Tak źle, że postanowiłam spróbować czegokolwiek, co przyniosłoby mi jakąkolwiek ulgę. I tak w czeluściach Internetu natknęłam się na artykuł o diecie Low FODMAP i postanowiłam dać sobie ostatnią szansę.

Jak szybko pojawiły się pozytywne efekty?

Jeszcze tego samego dnia kupiłam na Amazonie książkę o diecie i zaczęłam ją stosować. Pozytywne efekty pojawiły się bardzo szybko! Już po kilku dniach czułam się o niebo lepiej. Dla mnie to był moment przełomowy.

Czy zauważyłaś, aby jakiekolwiek produkty dozwolone źle na Ciebie działały i na odwrót?

Ja akurat nie mam takich problemów, choć czytelnicy mojego bloga dość często zgłaszają mi, że szkodzą im produkty dozwolone. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, piszę o tym bardziej szczegółowo na blogu.
Po przeprowadzeniu reintrodukcji produktów zawierających FODMAP, wiem, że nie szkodzą mi produkty zawierające fruktany i poliole. Mam średnią tolerancję laktozy, bardzo źle toleruję niektóre produkty zawierające oligosacharydy np. czosnek i cebulę. Musiałam nauczyć się gotowania bez tych dwóch podstawowych produktów, ale nie uważam, żeby moja kuchnia na tym ucierpiała ;)

To bardzo podobnie jak u mnie! Jak w Twoim odczuciu żyje się z zespołem jelita drażliwego?

ZJD to bardzo podstępna choroba. Z jednej strony nie zagraża życiu, z drugiej zamienia życie w piekło. Nie lubię wracać do czasu sprzed rozpoczęcia diety Low FODMAP. Cierpiałam prawie każdego dnia. Najtrudniej było wytrzymać w pracy, gdzie nie mogłam swobodnie korzystać z toalety. Pamiętam, jak jednego dnia tak źle się czułam, że prawie się popłakałam. Na szczęście miałam wtedy bardzo wyrozumiałego szefa, który wiedział, jak bardzo cierpię i bardzo mnie wspierał.

zespoljelitadrazliwego

Czy poza dietą jest coś, co Ci pomaga przy IBS?

Ruch i pozytywne nastawienie. Jestem przekonana, że znaczący wpływ na samopoczucie chorych na ZJD ma ich mentalne nastawienie. Jedzenie staje się Twoim wrogiem. Obawiasz się kolejnych posiłków. Analizujesz jadłospis, ślęczysz godzinami w Internecie szukając dodatkowych informacji o tym schorzeniu. Twoje życie zaczyna się kręcić wokół jedzenia i toalety.
Trzeba umieć odpuścić, zwłaszcza, jeśli dieta zadziałała, a symptomy ZJD ustąpiły. Ważne jest, aby odzyskać swoje życie, zacząć z niego w pełni korzystać, zamiast planować kolejny posiłek.

Czego nauczyła Cię ta dolegliwość?

Że nie wolno się poddawać. Po tylu latach w końcu mi się udało! Nauczyłam się głośno mówić o swojej chorobie i jej wstydliwych objawach. Prowdząc bloga i propagujac dietę poznałam wiele innych chorych, przechodzących przez to samo co ja.
Ludzie wstydzą się przyznać, że chorują na ZJD. Często nie uświadamiamy sobie, że nasi bliżsi i dalsi znajomi, koledzy z pracy, też cierpią na tą chorobę. Cierpią w milczeniu…
Kwiecień to międzynarodowy miesiąc świadomości zespołu jelita drażliwego. Niestety w Polsce o tej chorobie mówi się naprawdę niewiele. Moim celem jest zmienić ten stan.

Skąd twój pomysł na bloga? Opowiedz trochę o swoim miejscu w sieci.

Blog Fodmap po polsku nie jest pierwszym miejscem, które stworzyłam w sieci. Kiedyś przez wiele lat prowadziłam największą polską stronę o japońskiej muzyce rockowej.
Mogę powiedzieć, że mam to we krwi… ;) Po zamknięciu strony o JRocku przez wiele lat szukałam tematu, który angażowałby mnie równie mocno. Dieta Low FODMAP w sposób pozytywny zmieniała moje życie, ale informacje o niej zdobywałam na stronach anglojęzycznych. Polskich aktualnych stron nie było. Uznałam, że znalazłam swoja niszę.

Na Twojej stronie możemy znaleźć sporo przepisów dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Czy jesteś ich autorką? Testujesz wszystko na sobie?

Przepisów powinno być więcej, ale wszystkie testuję na sobie i muszę być pewna, że się udają i są Low FODMAP. To potrawy, które jem na co dzień. Zwykle są zmodyfikowanymi wersjami zwykłych przepisów.
Jestem już na takim etapie, kiedy nie muszę się restrykcyjnie trzymać zasad fazy eliminacyjnej diety. Jem potrawy, które nie są całkowicie Low FODMAP, ponieważ wiem, jak odpowiednio balansować swoją dietę, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów. Zachęcam czytelników, aby odpowiednio modyfikowali zwykłe przepisy. Chciałabym, żeby ich jadłospis wyglądał zwyczajnie, żeby nie mieli poczucia wykluczenia czy straty. Oczywiście pewnych przepisów nie można dostosować do wymogów diety, ale wiele można wykorzystać jako inspirację.

Czy jest coś, co chciałabyś powiedzieć osobom z IBS, albo ich bliskim?

Dieta Low FODMAP nie pomaga w 100% przypadków, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby zrozumieć przyczyny ZJD i znaleźć jeszcze bardziej skuteczne środki na jej zwalczanie. Nie traćcie nadziei.
Pamiętajcie, że nie jesteście sami. Nie wstydźcie się mówić głośno o ZJD. Jest duża szansa, że koleżanka z biura też choruje na to schorzenie. Porozmawiajcie z nią i pomóżcie jej, żeby nie była osamotniona w swoim cierpieniu.
Trzymam kciuki za wszystkie osoby, rozpoczynające dietę i aktualnie ją stosujące.

***

Bardzo dziękuję Joannie za rozmowę i jeśli jeszcze nie znacie jej miejsca w sieci, to zachęcam Was do odwiedzenia jej bloga! Zostaw komentarz