Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
4 rzeczy, które warto wiedzieć o IBS

1 października 2015

4 rzeczy, które warto wiedzieć o IBS

Dziś o tym, co może wzbudzać wątpliwości w temacie IBS.

1. PMS wpływa na IBS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, dlatego kobiety zdiagnozowane z zespołem jelita drażliwego nie powinny być zaskoczone, iż ten niewdzięczny moment przed menstruacją może pogłębiać objawy IBS.

Wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle podbrzusza mogą występować również u kobiet, które nie cierpią na zespół jelita drażliwego podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego/miesiączki, dlatego tym bardziej nie powinien dziwić fakt, że u tych zdiagnozowanych symptomy powracają w tym okresie miesiąca jak bumerang.

Poza przyczynami stricte fizycznymi istnieją teorie na temat stanów lękowych i depresyjnych, które są często naturalną reakcją na hormonalne zachwiania – według tychże teorii ma to wpływ na występowanie symptomów zespołu jelita drażliwego, które są powiązane z kondycją psychiczną i poziomem stresu, dlatego też okres PMS może skutkować zwiększeniem tych objawów.

2. Podobno na IBS pomaga… marihuana

To kolejne teorie, z którymi się wielokrotnie spotkałam na drodze mej edukacji IBS. Nie mam pojęcia ile jest w tym prawdy, ale zwolennicy tej metody podtrzymują, że marihuana ma zbawienny wpływ na jelito drażliwe. Ponoć jest to związane z faktem, iż substancja ma działanie relaksujące, uspokajające i rozluźniające. Pomaga uśmierzyć ból i ukoić nerwy, które bardzo silnie oddziałują na jelita. Dla zainteresowanych polecam poszperać w Internecie – nie jestem lekarzem, więc nie potrafię zinterpretować tych informacji w fachowy sposób. Może ktoś się wypowie…?

zespoljelitadrazliwego

3. Przyjmowanie lekarstw może pogłębiać IBS

To akurat wiem z własnego doświadczenia. Niestety osoby z zespołem jelita drażliwego reagują o wiele intensywniej na przyjmowanie jakichkolwiek leków. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków, ale nawet środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne mogą podrażniać nasze jelita. Należy mieć to na uwadze i nie próbować ratować się „painkillersami” w przypadku ataku IBS, bo zamiast sobie pomóc, obciążamy jeszcze bardziej nasz układ pokarmowy.

4. Seks może oddziaływać na IBS

Sport to zdrowie i na pewno jest wskazany dla osób zmagających się z IBS (i nie tylko!), ale faktem jest, że bardzo intensywny seks może sprowokować nasze dolegliwości. Myślę, że jest to całkiem logiczne – jeżeli bawimy się w akrobacje, wygibasy i do tego w szybkim tempie, to pobudzamy całe nasze ciało, więc również żołądek i jelita reagują. Czy zdarzyło Wam się kiedyś w dzieciństwie zwymiotować po kolejnej rundce na karuzeli podczas wycieczki do wesołego miasteczka? Tak samo mogą nam się odwdzięczyć nasze jelita, jeżeli nasz stosunek będzie bardzo wymagający.

Na tę chwilę to by było na tyle:) A czy Wy znacie jakieś ciekawostki na temat zespołu jelita drażliwego? Podzielcie się:)6 komentarzy

 1. Katarzyna · 30 grudnia 2015 Odpowiedz

  Punkt 2 mnie zadziwia :) a ostatni mocno martwi. Świetny tekst.
  Z ciekawostek to podobno przy IBS sauna jest miejscem nie koniecznie sprzyjającym z racji późniejszego ochładzania ciała zimnym prysznicem, czyli powodowanie skurczy i rozkurczy i jelita się denerwują.

  • Magdalena · 23 lutego 2016 Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za komentarz! O saunie ja z kolei nie wiedziałam – znam jedynie jej uboczne skutki dla migrenowców (mówię z autopsji). Co do ostatniego punktu – proszę się nie martwić na zapas! :)

 2. Oki · 4 grudnia 2016 Odpowiedz

  Mnie na IBS oraz PMS bardzo pomogło stosowanie antykoncepcji (plastry). PMS zniknął a IBS pojawia się sporadycznie. Odzyskałam komfort życia.

  • Magdalena · 12 lutego 2017 Odpowiedz

   Na każdego może działać lub nie działać inna metoda. To jednak super informacja, że rozwiązanie było w zasięgu Pani ręki!
   Pozdrawiam serdecznie:)

 3. Bartek · 2 maja 2018 Odpowiedz

  Z 2 punktem prawda, używam CBD, kwiatostany są w Polsce legalne (<0,2% thc), 2-3 buchy z waporyzera takiej konopi i na kilka godzin mam spokój z ibs (dziś lekarz potwierdził, że to mam).
  THC tez pomaga, tylko oczywiście w Polsce jest bee -.-…
  ;)

 4. anda · 10 października 2018 Odpowiedz

  Ja zauważyłam bardzo dużą poprawę jeśli chodzi o objawy ibs, odkąd regularnie biorę debutir z maślanem sodu. Bardzo dobrze wpływa na drażliwe jelita i dzięki temu przestały mnie męczyć ciągłe biegunki, bóle brzucha i wzdęcia

Zostaw komentarz