Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
7 rzeczy, które możesz praktykować latem, aby polepszyć swoje samopoczucie

25 czerwca 2015

7 rzeczy, które możesz praktykować latem, aby polepszyć swoje samopoczucie

Mamy lato. Nie wiem, jak to polskie, ale holenderskie w tym roku jak na razie nie spisuje się na medal, podobnie jak i wiosna… Tęskno za prawdziwymi letnimi dniami pełnymi słońca, no ale jak się nie ma co się lubi…

Kiedy pogoda rozczarowuje tym bardziej łatwo nam popaść w apatię i nie doceniać otaczającego nas świata. Depresyjne typy na pewno wiedzą, o co mi chodzi…

Są jednak pewne małe rzeczy, które z pozoru błahe, jednak regularnie praktykowane mogą pomóc nam odczuwać radość. Co można wprowadzić w swój letni grafik, aby zachować pogodę ducha i nie dać się spadkom nastroju?

1. Znajdź czas na obejrzenie zachodu słońca.

Brzmi banalnie? Ile razy świadomie obserwujesz zachodzące słońce? Latem dni są coraz dłuższe (tutaj, w Holandii jeszcze dłuższe), więc obejrzenie tego spektaklu nie powinno stanowić problemu. Wierzę w to, że większość z Was jest już w takich godzinach po pracy i może sobie na to pozwolić. Zachód słońca potrafi być nieskazitelnie piękny – niewinny, czasem pełen grozy. Na pewno pozwala na odczucie wielu doznań estetycznych. W gonitwie życia bardzo często chowamy się przed tym, co na zewnątrz i przegapiamy to piękne zjawisko. Poobserwuj niebo – zobacz, jak bardzo jest zmienne, jak wiele sobą wyraża, poobserwuj kolory, poszukaj inspiracji, pozwól sobie na refleksję. Małe, a cieszy?:)

2. Jedz sezonowe owoce i warzywa!

Lato, lato… Sezon na truskawki! Wiśnie, czereśnie, maliny, jagody, szparagi… Kolejny banał? Może i tak, ale warto jest wykorzystać to, co natura ma nam do zaoferowania. Uzupełnimy witaminy, a i nasze kubki smakowe na pewno będą usatysfakcjonowane. Ja wprost kocham truskawki i nie rozumiem, dlaczego miałabym sobie nie dogadzać!

3. Wyposaż się w kwiaty.

Wiele drzew i roślin już przekwitło, ale wciąż wszędzie panuje zieleń. Zerwij kwiaty na łące czy przy ulicy, zafunduj sobie piękny bukiet do pokoju, kup kwiaty na balkon. Niech twoje życie kwitnie! Rośliny to życie – odrodziły się po zimie, może w ich otoczeniu zakwitniesz i ty?

4. Nakarm pobliskie zwierzęta. Regularnie;)

Mnie osobiście szaloną frajdę sprawia obserwowanie wyżerki sikorek, kosów i wróbli przylatujących na mój balkon. Nie lubisz ptaków? Może zaniesiesz orzeszki dla wiewiórek, wodę dla bezdomnych kotów, karmę do schroniska dla psów? Zwierzęta bardzo często są bezbronne i potrafią okazywać wdzięczność. Regularna troska o milusińskich może przynieść nam wiele radości. Nie lubisz zwierząt? Cóż…żałuj. Ja Cię do niczego nie przekonam. Może jednak w takim wypadku postarasz się pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie?

5. Posłuchaj ulubionej muzyki.

Porada na każdą porę roku;) Pisałam już o terapeutycznym działaniu muzyki tutaj i podtrzymuję swoje zdanie!

6. Zorganizuj grilla.

Lato to doskonały moment na grillowanie! To świetny powód, żeby spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi, a także żeby spędzić jeszcze więcej czasu na świeżym powietrzu. Nikt Cię nie zaprasza? Wykorzystaj swój ogródek/balkon albo przestrzeń publiczną i weź sprawy w swoje ręce. Jestem pewna, że wiele osób skusi się na takie zaproszenie.

7. Uprawiaj sport.

Ok. Kolejna rada adekwatna na każdą okazję, ale lato jednak ułatwia uprawianie sportu, nie ukrywajmy tego! Jogging, gry zespołowe, rower, pływanie – wszystko to staje się o wiele bardziej osiągalne niż np. zimą. Dlatego dość obijania się – zadbaj o swoje zdrowie i rusz się!

Nie przekonałam Cię? Uważasz, że to błahostki? Ok, to prawda, ale na nasze życie składają się rzeczy duże, poważne, jak i te małe. Bardzo często te mniejsze właśnie potrafią zmienić nasz punkt widzenia o 180 stopni, dlatego nie powinniśmy ich ignorować. Życie składa się właśnie z drobiazgów, więc nie lekceważ ich, wyciśnij co się da ze swojego dnia, a po pewnym czasie na pewno zauważysz efekty.Zostaw komentarz