Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
FODMAP i gluten – metoda na zespół jelita drażliwego

8 kwietnia 2015

FODMAP i gluten – metoda na zespół jelita drażliwego

Pamiętacie wpis o cebuli i czosnku? Pisałam wtedy o diecie FODMAP, która przynosi pozytywne rezultaty wielu osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego i inne zaburzenia układu pokarmowego. Cebula to produkt o bardzo wysokiej zawartości fruktanów – niskocząsteczkowych polimerów D-fruktozy. FODMAPs to węglowodany występujące w rozmaitych produktach spożywczych, należy jednak być świadomym, iż nie wszystkie węglowodany są wysokie w FODMAP.

Do produktów o wysokiej zawartości FODMAP (czyli takich, których należałoby unikać lub zminimalizować ich ilość) należą:

– fruktoza

– laktoza (pisałam o tym tutaj)

– fruktany

– galaktany

– poliole

W tym wpisie chciałabym ponownie skupić się na fruktanach, których wysoki poziom znajdziemy nie tylko w cebuli i czosnku, ale również w pszenicy.

zespoljelitadrazliwego

W dzisiejszych czasach bardzo wiele mówi się o nietolerancji glutenu, ba, panuje wręcz swoista moda na dietę bezglutenową. Jak to się ma do FODMAP i do zespołu jelita drażliwego? Otóż stosując się do tej diety nie o gluten chodzi, ale właśnie o fruktany. Dlatego wszystkie produkty na bazie pszenicy nie są wskazane. Być może jesteś jedną z tych osób, które poczułyby się lepiej eliminując fruktany, a zatem również produkty zawierające gluten? Alternatywą dla produktów pszenicznych są produkty na bazie: mąki ryżowej, orkiszu, mąki gryczanej, komosa ryżowa, produkty bezglutenowe (tutaj należy uważać, gdyż według diety FODMAP fruktoza również podrażnia jelita, a przykładowo pieczywo bezglutenowe z supermarketu zawiera jabłka o wysokiej zawartości fruktozy), produkty owsiane i kukurydziane.

Czasami zdarza się, iż niewysokie zawartości pszenicy nie są obciążające, dlatego dla osób z IBS znacznie bezpieczniej jest mieć w swojej diecie białe pieczywo, niż pełnoziarniste – produkty pełnoziarniste zawierają więcej błonnika i mają tendencję do podrażniania jelit. Jak sprawa się miewa z makaronami? Obowiązuje dokładnie ta sama zasada – eliminujemy makarony pełnoziarniste, najlepiej również pszeniczne i przerzucamy się na te bezglutenowe i na bazie kukurydzy.

Chcesz wypróbować dietę FODMAP? Już wiesz, które węglowodany należy wyeliminować. W kolejnych wpisach zwrócę uwagę na pozostałe produkty o ich wysokiej zawartości. Być może jednak w twoim przypadku zminimalizowanie przyjmowanych fruktanów wystarczy, aby poczuć się lepiej?Zostaw komentarz