Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
Czy cierpisz na zespół jelita drażliwego?

22 kwietnia 2015

Czy cierpisz na zespół jelita drażliwego?

IBS – zespół jelita drażliwego – na pewno wielu z nas nieraz obiło się o uszy. Być może skoro trafiłeś/aś na tego bloga zmagasz się lub podejrzewasz, iż doskwiera Ci IBS. Jak właściwie rozpoznać, że to jest „to” i jak ugryźć problem?

Napiszę w tym momencie to samo, co powiedziałoby wielu lekarzy – na zespół jelita drażliwego nie ma jednoznacznego lekarstwa. O pewnych metodach minimalizujących objawy IBS pisałam w poście „7 sposobów na ból brzucha”. Skąd jednak możemy mieć pewność, że cierpimy na IBS – na coś, co tak trudno leczyć i tak trudno zdiagnozować?

Bardzo często odkrywamy zespół jelita drażliwego trochę po omacku – mamy problemy natury jelitowo-żołądkowej, jesteśmy na kilkudniowej diecie, dostajemy skierowanie na USG jamy brzusznej – wychodzi wszystko w porządku. Badamy się na obecność pasożytów i bakterii – wszystko gra. Robimy test na helicobacter pylori – też ok.

Cieszymy się z pozytywnych wyników badań, ale wciąż nie rozumiemy, dlaczego tak często towarzyszy nam dokuczliwy ból brzucha, czemu mamy wzdęcia, zgagę i biegunkę lub zaparcia. Przy podwyższonym poziomie stresu objawy te nasilają się, przez co wielokrotnie słyszymy, że to tylko i wyłącznie na tle nerwowym. Czujemy się oszukani – jest dokładnie na odwrót – to nasze ekscesy jelitowe wzmagają stres i prowadzą do tego, że czujemy się niekomfortowo.

Jesteśmy niepocieszeni. Próbujemy dalej – naciskamy na lekarza i chcemy sprawdzić więcej. Co jeszcze możemy sprawdzić?
– USG jajników – czasami bóle podbrzusza i pewne objawy wskazujące na IBS mogą być powiązane z problemami z jajnikami
– test na celiakię
– badanie na obecność alergii pokarmowych (laktoza, gluten)

Jeżeli z badań nic nie wynika warto zrobić gastroskopię i kolonoskopię. Badania te nie należą do przyjemnych, ale wtedy możemy mieć pewność, że wszystko zostanie dokładnie „obejrzane”. Wykonując gastroskopię i kolonoskopię możemy wykluczyć lub wykryć m.in. raka jelita grubego, wrzody żołądka lub jelit, chorobę Crohna i inne. Bardzo często jednak po szczegółowym badaniu okazuje się, że nic poważnego nam nie dolega i dostajemy łatkę zespołu jelita drażliwego. Bez uprzednich badań specjalistycznych nie możemy być pewni, co tak naprawdę się z nami dzieje i jakie jest podłoże naszej choroby, dlatego to pierwszy krok, który powinniśmy wykonać, jeżeli zauważymy regularne problemy układu pokarmowego!

zespoljelitadrazliwego

Mam zespół jelita drażliwego. Co dalej?

Przede wszystkim pomyśl o zmianie nawyków żywieniowych. Być może nie odżywiasz się adekwatnie do swoich potrzeb? Jeżeli masz częstą biegunkę zrezygnuj z tłustych potraw, dużej ilości cukru, fruktozy, ogranicz warzywa bogate we fruktany, błonnik. Postaraj się nie pić zbyt dużo kawy, odstaw używki (alkohol, papierosy). Staraj się jeść regularne posiłki – 5 razy dziennie małe porcje. Pij przynajmniej 2litry wody dziennie. Ogranicz czarną herbatę.
Jeśli masz regularne zaparcia spróbuj włączyć do swojej diety więcej błonnika. Uważaj jednak z produktami pełnoziarnistymi, aby nie przesadzić w drugą stronę – mają one tendencje do podrażniania jelit. Postaraj się uprawiać więcej sportu, ruszaj się, maszeruj, spaceruj, wsiadaj na rower.

Bez względu na to, na jaki podtyp IBS cierpisz odżywiaj się regularnie, zdrowo i nie przejadaj się. Pij dużo wody, uprawiaj sport. Zapisz się na basen, na zajęcia jogi lub inne ćwiczenia relaksacyjne. Ja osobiście polecam Mindfulness – Body Scan – o którym pisałam tutaj. Zminimalizuj alkohol i inne używki, nie jedz za szybko, staraj się dobrze przeżuwać przyjmowany pokarm i skoncentruj się na jedzeniu. Spróbuj nie czytać ani nie oglądać telewizji podczas jedzenia. Nie faszeruj swojego ciała lekami – antybiotyki osłabiają naszą florę bakteryjną, wiele leków przeciwbólowych i innych lekarstw podrażnia naszą błonę śluzową żołądka i negatywnie działa na jelita.

Odżywiam się zdrowo, ruszam się i relaksuję, ale wciąż źle się czuję. Co mogę zrobić?
Nie jestem lekarzem, więc nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie. Uważam jednak, że aby osiągnąć sukces należy pracować, szukać, próbować. Moja próba diety FODMAP (poczytaj pozostałe wpisy z działu „W poszukiwaniu zdrowia”) nie zakończyła się sukcesem, ale być może ty będziesz w tych szczęśliwych 80%, na których ta metoda działa :) Jeśli jesteś gotowy/a spróbować wiedz, że nie będzie łatwo! Na kilka tygodni musisz zrezygnować z produktów zawierających wysoki poziom laktozy, fruktozy, galaktanów, polioli, fruktanów i glutenu. Zaintrygowana/y? W następnym wpisie z działu podsumuję dietę FODMAP, a już wkrótce wrzucę na bloga przykładowe przepisy na potrawy zalecane przez tę dietę.

Mam nadzieję, że masz jednak świadomość tego, że nic, co przeczytasz w Internecie nie zastąpi profesjonalnej diagnozy lekarskiej. Jeśli źle się czujesz i podejrzewasz IBS – udaj się do specjalisty! Zmiany nawyków żywieniowych najlepiej dokonywać we współpracy z gastrologiem lub/i dietetykiem.

 Zostaw komentarz