Odwiedź mojego bloga na temat emigracji, życia w Holandii, podróży i moich innych pasji!
7 sposobów na ból brzucha

11 marca 2015

7 sposobów na ból brzucha

Bóle brzucha mogą stać się naszą zmorą, a powodów ich występowania może być multum. Stres, stany depresyjne i lękowe, dieta, siedzący tryb życia, menstruacja, niestrawność, zaburzenia jelit oraz wiele innych chorób – wszystko to może skutkować bólem, który trudno jest zignorować.

Wiele osób przy jednorazowym bólu decyduje się na środki przeciwbólowe lub inne leki, ale w momencie, gdy dolegliwości są regularne (tak jak np. przy zespole jelita drażliwego czy refluksie żołądka) lekarstwa czy tradycyjna mięta zamiast leczyć, to usypiają na moment nasze objawy, a tak naprawdę podrażniają nasz przewód pokarmowy.

Moim zdaniem na ostre bóle żołądka i silne skurcze jelit nie ma do końca lekarstwa. Można jedynie próbować się wspomóc, aby lepiej przetrwać okres bólu. Są na to pewne sposoby, a większość z nich to naturalne metody, które nie obciążają naszego organizmu. Warto je wszystkie wypróbować i sprawdzić na własnej skórze, co przyniesie nam ulgę. Jeszcze lepiej jest próbować je wszystkie wprowadzić do naszego życia i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

1. WODA. W każdej postaci. Należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Pomocne okazuje się również wypijanie szklanki wody 20-30 minut przed każdym posiłkiem – usprawnia pracę jelit. Przy silnym bólu warto wypróbować ciepłą, przegotowaną wodę lub wodę z cytryną. Wg. gastrologów kąpiele i uczęszczanie na basen również zmniejszają dolegliwości jelitowe i żołądkowe. Wniosek jest jeden – dostarczajmy wodę naszemu ciału, a powinno nam to pomóc zminimalizować ból.

2. TERMOFOR. Ciepły okład na brzuch uspokaja i działa kojąco. No i znowu – pojawia się woda! Coś jest na rzeczy!

3. KROPLE ŻOŁĄDKOWE. Wielu lekarzy internistów wyśmiewa ten „lek” twierdząc, że ma on bardziej działanie autosugestii, aniżeli faktycznie terapeutyczne. Po rozmowach z dietetykiem, psychologiem, fizjoterapeutą i gastrologiem mogę z ręką na sercu stwierdzić, że krople żołądkowe pomagają na bóle żołądka, refluks i zgagę. Należy jednak uważać, ponieważ zawierają one m.in. ziele dziurawca, który nie powinien być łączony z pewnymi lekami antydepresyjnymi czy hormonalnymi.

4. MASAŻE. Gdy byłam malutka lekarz rodzinny zalecił moim rodzicom masowanie mojego brzucha wraz z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. W połączeniu z ciepłymi okładami lub kąpielą taki masaż może naprawdę pomóc przetrwać ból

5. ROWER. Jazda na rowerze i stały ruch (bez przegięcia w drugą stronę) ma pozytywne działanie na jelita i układ pokarmowy, a przy okazji także na mnóstwo innych aspektów naszego zdrowia ;)

6. ĆWICZENIA RELAKSACYJNE. Joga, medytacja i wszelkie metody relaksacyjne pomagają uśmierzyć ból, ale również go uniknąć (przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń). Wbrew pozorom stan naszego ducha i psychiki ma ogromny wpływ na to, jak czujemy się fizycznie, a związek pomiędzy zespołem jelita drażliwego i stresem jest udowodniony (choć nie jest to jego główna przyczyna).

7. MAŁE PORCJE JEDZENIA. Przy wszelkich dolegliwościach jelitowych czy żołądkowych należy wystrzegać się jedzenia dużych posiłków. Niewskazane jest również mieszanie zbyt wielu składników jednocześnie. Jedzenie małych, zrównoważonych posiłków 5 razy dziennie zwiększy nasz komfort i pozwoli naszym jelitom na wyrobienie zdrowego, nieobciążającego rytmu, a to z kolei może się przekładać na to, jak często towarzyszy nam ból.

W podsumowaniu chciałabym zaznaczyć, iż bardzo istotny jest także KOMFORT ŻYCIA. To, jak często doświadczamy bólu brzucha zależy nie tylko od naszych indywidualnych skłonności i diety, ale również od poziomu satysfakcji z naszego życia. Depresja, chroniczny stres i inne dolegliwości naszej „duszy” obciążają nasz układ pokarmowy i cały układ odpornościowy, dlatego u niektórych osób z zespołem jelita drażliwego, jeżeli głównym źródłem bólu jest stres – rozwiązaniem mogą się okazać leki antydepresyjne.

 

 Zostaw komentarz